Miód na hemoroidy — na czym polega jego działanie?

Leczenie hemoroidów z wykorzystaniem domowych sposobów można rozważyć tylko po otrzymaniu zgody od lekarza prowadzącego leczenie. Dolegliwość nie jest błaha i tak też powinna być traktowana, a do lekarza dobrze jest zgłosić się tuż po zauważeniu pierwszych objawów choroby – wtedy rokowania są najlepsze. W jaki sposób wykorzystać produkty pszczele, takie jak czopki propolisowe, w leczeniu hemoroidów?

Czy miód skutecznie wspiera leczenie hemoroidów?

W ostatnich latach apiterapia, czyli leczenie stosujące produkty pochodzące z ula, bije rekordy popularności. Pomagają one w zwalczaniu wielu różnych dolegliwości wewnątrz organizmu i tych dermatologicznych czy infekcji. Wielokrotnie przy ich pomocy możliwe jest wsparcie leczenia także bardziej poważnych chorób. Dodatkowo produkty dostępne w pasiekach są naturalne, a dzięki temu nie wpływają negatywnie na organizm oraz nie można ich przedawkować.

Jednym ze skutecznych domowych sposobów dającym efekty w leczeniu hemoroidów jest miód i przeróżne specyfiki mające go w składzie preparatami mającymi go w swoim składzie, jak na przykład czopki propolisowe.

Powodem jest to, że miód powoduje przyspieszanie gojenia ran oraz działa bakteriobójczo. Dodatkowo hamuje on rozwój bakterii odpornych na antybiotyki i leki. Dzięki temu miód jest bardzo dobrym lekarstwem w sytuacji wszelkich otarć i miejsc zainfekowanych, a także tych dolegliwości, które nie poddały się efektywnemu leczeniu farmakologicznemu.

Czopki propolisowe i inne produkty z ula — jak leczyć nimi hemoroidy?

Jeżeli nie otrzymamy wyraźnych przeciwwskazań od lekarza dotyczących wykorzystania miodu pomocniczo przy leczeniu hemoroidów, możemy wykorzystać produkty pszczele na więcej niż jeden sposób. Można na przykład łączyć włączenie do diety miodów ze sprawdzonego miejsca wraz z zastosowaniem ich na zewnątrz, poprzez stosowanie wprost na ciało.

Miody lub maści oraz okłady nim nasączone, ale też czopki propolisowe można wykorzystać jako pomoc w leczeniu trudno gojących się ranek przy pojawiających się hemoroidach. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest aplikowanie miodu na zmienione chorobowo miejsce dwa, trzy razy dziennie (również w nocy), w tym czasie należy zrezygnować z opatrunku. Kiedy dolegliwości dotknęły głębszych warstw skóry, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po czopki propolisowe, które często pojawiają się w zaleceniach po operacjach usunięcia hemoroidów. W początkowym etapie czasami pojawia się uczucie pieczenia bądź lekko nasilony ból. Skóra właśnie tak reaguje na kontakt z miodem. Musimy przeczekać ten czas, efekt leczenia pojawia się przeważnie już po upływie kilku dni. W takich sytuacjach ponownie istotne są zalecenia specjalisty.