W kuchniach naszych babć dominowały wytrzymałe materiały, które nie tylko sprawdzały się doskonale podczas gotowania, ale równocześnie nie ulegały zniszczeniu pod wpływem regularnego użytkowania. Garnki gliniane, z kamionki, a także naczynia wykonane z porcelany na pewno wpisują się do sekretów kuchni starszego pokolenia.
Naczynia z ceramiki
Naczynia i garnki gliniane, znane również jako ceramiczne powstają poprzez właściwe uformowanie gliny, a następnie jej wysuszenie i wypalenie. Co ciekawe, pierwsze naczynia wykonane z gliny powstały już w okresie paleolitu, chociaż stosowana obecnie technika uległa zmianie, tak samo, jak używany do produkcji materiał. Garnki gliniane powstają w produkcji ręcznej, są dostępne w różnych kolorach, charakteryzują się wytrzymałością i doskonale sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w różnym stylu.
Naczynia z porcelany
Do produkcji naczyń z porcelany stosuje się glinę i kwarc, dzięki czemu stają się wytrzymałe, a także nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci, stąd doskonale sprawdzają się w każdej kuchni. Trzeba mieć świadomość, że porcelana jest materiałem, który nie wchodzi w reakcję zarówno z kwasami, jak i zasadami, czyli można ją bezpiecznie stosować do każdego rodzaju żywności. Porcelana nie ulega zniszczeniu przy wysokich oraz niskich temperaturach, dlatego jest wykorzystywana również do mrożenia i podgrzewania jedzenia — naczynia można wkładać również do kuchenki mikrofalowej.
Ponadczasowy wzór prezentuje się bardzo estetycznie, dlatego stanowi ciekawy dodatek do gustownego wnętrza.
Niewątpliwą zaletą jest bezproblemowe mycie, niska przewodność cieplna, dzięki czemu potrawy pozostają gorące na dłużej. Niewątpliwą korzyścią jest zerowa nasiąkliwość, dzięki czemu naczynia nie zmieniają koloru pod wpływem napojów takich jak kawa czy herbata albo żywności, do której dodano barwniki spożywcze.
Naczynia z kamionki
Garnki gliniane oraz naczynia porcelanowe mogą zostać zastąpione produktami wykonanymi z kamionki. Ten materiał cieszył się szczególną popularnością w starożytności. Do produkcji naczyń stosuje się mieszankę gliny, szamotu oraz piasku kwarcowego. Wśród cech charakterystycznych na szczególną uwagę zasługuje wytrzymałość, gdyż nie ulegają zniszczeniu pod wpływem regularnego użytkowania, nie widać na nich rys, nie kruszą się, a do tego przez długi czas utrzymują ciepło.